Blog
27.09.2021 12:04

Uživajte u letu slobodno! Ili zašto leti nositi dnevna kontaktna sočiva?

Uživajte u letu slobodno! Ili zašto leti nositi dnevna kontaktna sočiva?

Prednosti kontaktnih sočiva u odnosu na naočare dobro su poznate većini nas, jer se na ovu temu može puno čuti i pročitati.

Prednosti kontaktnih sočiva u odnosu na naočare dobro su poznate većini nas, jer se na ovu temu može puno čuti i pročitati:

  • Udobna su
  • Ne klize kad je vruće
  • Pružaju osećaj slobode
  • Ne uokviruju vidno polje
  • Niti vas teraju da birate između dioptrijskih ii sunčanih naočara

Međutim, postoji razlika među kontaktnim sočivima, ali toga su svesni samo iskusni “nosioci” sočiva. Razlikuju se po materijalu (tvrda ili meka), vrsti (sferična, asferična, torična, obojena itd.), a takođe i prema vremenu nošenja. Postoje kontaktna sočiva koja se mogu nositi jednom mesečno, jednom ili dva puta nedeljno, kao i ona koja se menjaju svaki dan.

Mnogi se odlučuju za dugotrajna kontaktna sočiva, što je generalno vrlo dobra odluka, jer kutija traje nekoliko meseci, u zavisnosti od pakovanja. Međutim, takođe je tačno da su leti sočiva izložena uticajima sa kojima se ne srećemo tokom ostatka godine, a koji se ne mogu sprečiti dvonedeljnim ili mesečnim kontaktnim sočivima.

Hajde sada da se malo usredsredimo na to zašto je pogodnije nositi dnevna kontaktna sočiva tokom toplijih meseci!

Manje vremena, više slobode i više higijene!

Leto je vreme za kupanje, praznike, festivale. Spremanje za sve što leto nosi nije lako za osobu koja nosi kontaktna sočiva. Osim sočiva, potrebni su Vam je svakog jutra i večeri tečnost za negu, kutijica za odlaganje i prostor gde možete bezbedno da skinete, očistite i sklonite sočiva uveče. Nakon umorne noći ili boravka u kampu, šatoru, možda nećemo moći da stvorimo odgovarajuće okruženje za dobro naviknutu malu sesiju.

Nošenje dnevnih kontaktnih sočiva u takvim i sličnim situacijama je neprocenjivo:

Pre svega, štedimo vreme sa njima: nema potrebe da se trudite oko čišćenja i nege ujutru i uveče. Novo sočivo samo raspakujemo, stavimo u oči i uveče možemo bez brige da ga izvadimo iz oka.

Drugo, možemo uštedeti novac i prostor npr. za kofer, jer ne moramo da nabavljamo i pakujemo veliku bocu tečnosti za negu. Svi znamo da se u ovom slučaju računa čak i jedan slobodni kvadratni centimetar!

Treće, ne smemo zaboraviti ni higijenske aspekte: budući da se svako novo dnevno sočivo stavlja u oči svakog jutra, manje je vremena i mogućnosti za taloženje naslaga, baš kao i za taloženje bakterija. Tako uvek sveža i glatka površina sočiva nikada ne iritira oči, ne isušuje ih, pa čak i smanjuje mogućnost alergijskih simptoma.

U opasnim vodama

Voda u bazenu, ali čak i prirodna, sadrži bakterije i parazite koji mogu oštetiti kontaktna sočiva i, još gore, oči. A hlor je možda jedna od najopasnijih supstanci sa kojima dolazimo u kontakt tokom plivanja. Nažalost, ovo se ne može potpuno ukloniti sa kontaktnih sočiva, pa je jedino sigurno rešenje upotreba dnevnih kontaktnih sočiva, koja se zatim mogu lako odbaciti i zameniti novim.

Kontaktna sočiva za jednokratnu upotrebu, takođe za povremeno nošenje

Prednosti svakodnevnih kontaktnih sočiva su neporecive, pa ih vredi imati, čak i ako ih nosite samo na povremena putovanja, praznike ili festivale, sa sočivima koja se duže nose. Pomoću njih možete sprečiti da vam neprijatna i bolna infekcija oka pokvari dugo očekivani program ili odmor.

Pre nego što izaberete dnevna kontaktna sočiva, preporučljivo je da se konsultujete sa specijalistom za kontaktna sočiva ili oftalmologom koji će Vam pomoći da odlučite koja su najbolja dnevna kontaktna sočiva za Vas.